В последните години се наблюдава една бърза и неочаквана трансформация на туристическия сектор. Докато преди нищо не можеше да се продаде без личен контакт, то днес вече е ред на тенденцията, наречена е-туризъм.
С развитието на интернет и онлайн технологиите се промени не само начинът, по който хората пътуват, но и начинът, по който бизнесът предлага своите услуги на пътуващите.
Е-туризмът обединява приложението на информационни технологии и електронната търговия във всички аспекти на туризма и пътуването – хотелиерство, ресторантьорство, турагентство, транспортни услуги и др.
Тенденцията на е-туризма не може да се характеризира конкретно, защото онлайн светът се променя непрестанно, а с това и туристическият бизнес. Затова, за да не изгубят голяма част от клиентите си, туристическите фирми трябва да са в крак с онлайн тенденциите и да умеят да прилагат правилна стратегия за привличане на туристите на новото време.
Е-туризмът има много различни форми и тенденции – от добре познатите онлайн резервации, стратегии за социални мрежи до по-малко разпространени е-технологии като мобилен check-in, виртуални турове и др.
Някои от основните тенденции, които развитието на е-туризма налага са:
- всяко пътуване започва с търсене в интернет;
- потребителите разполагат с няколко и различни устройства за връзка с мрежата;
- ключов фактор за успешно онлайн присъствие е маркетинга чрез съдържанието;
- бизнеса се бори за вниманието на клиента във всяка минута;
- онлайн присъствието в социалните мрежи не е достатъчно, нужна е правилна стратегия;
- ефективният онлайн маркетинг е начинът бизнесът да отговори на тенденциите, които е-туризмът налага.
Ако все още не сте осъзнали нуждата вашия хотел, ресторант или туристическа агенция да бъде онлайн, сега е моментът да влезете в крак с туризма на новото време. Това, че нямате онлайн присъствие не просто е неприемливо, но и изключително неразумно на фона на случващото се в индустрията.
Какво можем да направим, за да може нашият туристически обект да е конкурентоспособен в света на е-туризма:
- да обновим уебсайта си и да предложим опция за онлайн резервации;
- да създадем фирмен блог с полезна информация за пътуващите;
- да обърнем внимание на SEO и SEM;
- да създадем ефективна стратегия за имейл маркетинг;
- да намерим баланса между онлайн и офлайн продажбите;
- да приложим правилна стратегия за социалните мрежи.
Ако имате нужда от помощ при изготвяне на ефективна стратегия за онлайн маркетинг в туризма, Travel Mind е насреща. Свържете се с нас още сега!