“Стана тихо, като гробище. В целия регион, от Япония до Тайланд, туристическите обекти, хотели и магазини се изпразниха, тъй като страхът от епидемията е спрял пътуването.“ – споделя Ню Йорк Таймс.
Азиатските страни най-близки до Китай, който е епицентърът на епидемията и водещ в света източник на международни пътувания и туристически разходи, чувстват тежестта на кризата. През последните години страните от Югоизточна Азия инвестираха в курорти и казина, за да уловят набъбналите редици китайски туристи. Сега авиокомпаниите, хотелите и туроператорите страдат от отмяна и спад в бъдещи резервации, предимно от Китай, но и от западни пътници, уплашени от разпространението на вируса в региона. Страните, които разчитат до голяма степен на китайския туризъм, са Виетнам, Тайланд, Камбоджа, Малайзия и Сингапур. Те се очаква да загубят поне 3 милиарда долара приходи, поради спад в туризма, според анализ на Анимеш Кумар, директор за пътуване и туризъм в GlobalData, изследователска и консултантска фирма със седалище в Лондон.
Сериозните загуби са най-вече поради отсъствието на китайски туристи, но и поради факта, че някои „туристи от други страни се страхуват да пътуват навсякъде близо до Китай“, пише той в доклада си.
Докато вирусът продължава да се разпространява, Центровете за контрол и превенция на заболяванията издадоха сигнали от ниво 2 за Япония и Южна Корея, като съветват възрастните хора и тези с хронични състояния да „обмислят отлагането на несъществени пътувания.“ Въпреки лошите новини, които постоянно ни заливат, двойката Джени Хонканен и Тобиас Солвефьорд от Сковде, Швеция, в сряда сутринта са летяли от Хонконг до град Хо Ши Мин. Двамата са наясно, че във Виетнам има малък брой случаи на заразени с вируса (16 в сравнение с над 77 000 в Китай) и се шегуват, че няма да е лошо да бъдете под карантина в тропиците, вместо да страдате през мрачната зима в Сковде.
Бизнес инсайдър пък споделя, че „Виетнам ще загуби милиарди долари поради коронавирус и вече усеща въздействието на смъртоносната епидемия. Разговаряхме с редица хотелски групи и техният брой е доста по-нисък - 30%, 40%, 50%, 60% по-ниски спрямо годишните данни", във Виетнам, казва Уайат.
"За три месеца прогнозните преки щети на туристическата индустрия във Виетнам могат да достигнат между 3 и 4 милиарда долара", заяви представител на департамента по туризъм в страната.
Китайските посетители обикновено представляват около една трета от всички международни туристи във Виетнам. Напоследък тази цифра е спаднала почти до 0 поради това, че Китай забрани пътуванията, а Виетнам забранява влизането на туристи от райони, засегнати от вируса.
Потенциалните посетители от други страни също избягват Виетнам, поради притесненията за пътуване в Азия по време на епидемията.
За Япония, TOKYO (Ройтерс) съобщава, че туристическите и бизнес пътувания, през месеца намаляват с 1,1% до 2,66 милиона от 2,69 милиона през същия месец миналата година, показват данните на Японската национална туристическа организация (JNTO). Общият брой на редовни полети между Китай и Япония е спаднал със 70% в сравнение с преди избухването на епидемията.
Много бизнеси в големи туристически дестинации като Банкок, Пукет, Чианг Май и Патая затварят напълно. В Патая поне две круизни компании - All Star Cruise Pattaya и Oriental Sky - обявиха, че ще прекратят операциите за неопределено време, като стартират на 1 февруари. "Трябва да спрем услугата си за неопределено време или докато не видим, че ситуацията се е подобрила. Нашата собствена инициатива е да предотвратим разпространението на болестта сред нашите гости или нашите собствени служители".
Междувременно, островните дестинации като Малдивите, Микронезия и Северните Мариански острови също се подготвят за сериозни последици от вируса. Северните Мариански острови, които наскоро въведоха забрана за пътуване от континентален Китай, обикновено приемат 700 посетители на ден от страната - сравнително голям брой, като се има предвид, че населението е около 51 000 души - и туризмът е най-голямата индустрия.
Италия се мъчи да се противопостави на коронавирусната инфекция след рязък скок в смъртните случаи, които я направиха най-тежко засегнатата страна извън Азия. Към сряда сутринта 11 души в Италия са починали от вируса и са регистрирани поне 322 случая. Двата най-заразени региона са Ломбардия и Венето в северната част на Италия, където се намират градовете Милано и Венеция. Епидемията също така предизвика отмяната на ежегодния карнавал във Венеция и затварянето на някои основни забележителности. На юг в региони като Тоскана и остров Сицилия също отчитат случаи във вторник и сряда.
Във Франция, която приема 2 милиона китайски туристи всяка година, Китайската асоциация на туристическите агенти (ACAV) спря дейността си и очаква "огромни загуби", според доклад на френската обществена радиостанция RFI.
Испания, Австрия, Хърватия и Швейцария също съобщават за много случаи, свързани с коронавирус.
Уверете се, че вашият бизнес е подготвен със следните най-добри практики за предпазване от Коронавирус:
Бъдете предпазливи. Служители, които пристигат у дома от работа в чужбина и може би са били изложени на вируса, трябва да бъдат изпратени директно на лекар, за да бъдат тествани, дори преди да се върнат у дома или в офиса. Изисквайте служителите, които чакат резултатите от теста за коронавирус, да останат у дома, докато отрицателният резултат не стане официален. Уведомете целия персонал, че са тествани, а резултатът е отрицателен.
Наблегнете на редовната хигиена повишавайки вашите стандарти особено в хотелите и ресторантите. Звучи ясно, но служителите се нуждаят от постоянни напомняния и проверки. Окачете табели, особено в обслужването на храни и общи части, като напомняте на служителите да мият ръцете си често и да покриват лицето си, докато кихат и кашлят. Призовавайте служителите, които не се чувстват добре, да стоят у дома и да потърсят незабавна медицинска помощ. Ако е необходимо, повишете значително стандартите и ориганизацията на вашата турстическа компания, за да разрешите на служителите да работят от вкъщи. Ще имаме отделна статия за проверки на Вашите гости. Сега сме свидетели на хаотични движения в обстановка на паника от страна на българската държава. В такава ситуация се изчаква взаимоизключващите се решения да ескалират. Със сигурност зарата с вируса ще се увеличи и може да доведе до спиране на туристическия бизнес в много държави. Туристите се страхуват и докато не бъдат спокойно туризма не може да бъде в нормалните си темпове на развитие.