Предлагаме Ви да се запознаете с 2-ра част на нашето проучване за тенденциите в хотелиерския маркетинг за 2017-та година. Първа част можете да видите тук!
Отношение към клиента
Персонализация
В кой момент предлагането на персонализирани услуги от страна на туристическата индустрия се превръща в агресивно навлизане в личното пространство на клиента? Туристическите агенции и хотелите, които предлагат персонализирани решения в туризма, трябва да бъдат внимателни в това отношение. Повечето големи технологични компании в туризма гледат на персонализацията като на следващ важен етап в развитието на отношенията между туриста и хотела.
Комплексна услуга
Друга ключова тенденция е така наречената „комплексна услуга” – възможността потребителят да може да планира цялото си пътуване от едно място – избиране на маршрут, резервация на полет и хотел, наем на автомобил и т.н. Много туристически сайтове предлагат удобството от богата информация за целия процес на проучване на дестинацията и необходимите резервации, което ги прави предпочитани от туристите.
Социални мрежи
Социалните мрежи от години имат задължително присъствие във всеки бизнес, като през следващата година ще са от още по-голямо значение за туристическия бизнес. Мрежи като Facebook и Twitter предлагат на потребителя възможността да публикуват снимки и впечатления от своите пътувания и да се свързват с туристически компании и хотели. В последно време популярност добиха и Facebook приложенията, които позволяват резервациите на места, билети и хотелски стаи директно чрез съответните фен страници.
Един от най-големите плюсове на социалните мрежи в туристическия бизнес е предаването „от уста на уста” между потребителите. Чрез публикуването на снимки, отбелязването на различни места и отзивите във фен страниците от страна на туристите, техните приятели могат да добият реална представа за условията и за цялостното преживяване от пътуването.
Използването на социални мрежи може да е от полза не само за потребителите, но и за туристическия бизнес. Умелото използване на тези мрежи предполага много по-ниски инвестиции за успешното популяризиране на туристическия продукт, както и за прозрачна и директна комуникация между бизнеса и потребителя.
Новите звезди в социалните мрежи. Instagram и Snapchat набират все по-голяма популярност сред потребителите на социални мрежи в световен мащаб. В момента Instagram се води един от топ сайтовете в социалната мрежа, а Snapchat не остава много по-далече в тази класация. Ако искате хотелът Ви да се открои с едно по-различно маркетингово решение, то Snapchat е платформата за Вас – покажете на потенциалните си гости снимки и кратки клипчета от преживяването, което ги очаква, ако дойдат на почивка при Вас!
Под наем
С развитието и възхода на споделената икономика, наемът на вещи става все по-приемлив и то не само, когато става въпрос за кола или къща. Хотелите също се включват в тази тенденция, предлагайки на гостите си различни вещи, които биха могли да наемат по време на престоя си. Стартъп компании като unPack също навлизат в този бизнес, предлагайки куфари с дрехи под наем за гости на хотели и клиенти на Airbnb. От друга страна модната верига Pimkie е монтирала “Mini Fashion Bars” – услуга от типа „мини-бар”, която позволява закупуването на дрехи в хотели в Антверпен, Брюксел, Милано и Париж. Хотел Virgin Chicago дава възможността на гостите си да пазаруват дрехи от модната верига Gap и предлага доставка до хотелската стая чрез портиерски услуги.
Този тип услуги са достъпни за всички гости, но младите хора на възраст между 25 и 34 са най-ентусиазирани от тази възможност, като според проучване на Westfield Shopping във Великобритания и в САЩ почти половината хора от тази възрастова група биха били заинтересовани от ежемесечна схема за наем на дрехи. Услугата за наем осигурява и възможността за достъп до луксозни модни марки, които иначе биха били недостъпни за потребителя.
Наемът на дрехи в хотелите може да намали нуждата от голям багаж за хората, които често пътуват и по този начин да се намали цената на пътуването със самолет, където все още има сравнително високи такси за пренос на багаж. За момента наемът на дрехи е по-скъп, отколкото е таксата за багаж на летището, но ако в бъдеще това се промени, авиокомпаниите ще трябва да се адаптират към новостите, за да не изгубят този поток на приходи.
Други
Видеото е навсякъде: Видео-светът става все по-обширен благодарение на автоматичните рекламни клипове във Facebook и Instagram. Видео рекламата вече не е ограничена само до собствения уебсайт и до Youtube – през следващата година очакваме още повече канали, които да предлагат възможността за видео реклама на хотелите. Повече за успешното използване на видеото във Вашия бизнес можете да прочетете тук!
Live stream. Един от най-популярните инструменти в социалните мрежи в момента е заснемането на видео „на живо“. Освен че се използва от голям брой потребители в социалните мрежи, този вид видео може да бъде от голяма полза за всеки бизнес – включително и за хотелиерския. Live stream-ът е добър начин да откроите бизнеса си от конкуренцията. Ако имате специално събитие във Вашия хотел, направете видео „на живо“, за да можете бързо и лесно да предадете приятната емоция и вашите потенциални гости да усетят атмосферата.
Маркетинг „на момента”: Да бъдеш „в настоящия момент” е от голямо значение за хотелите. За тях е важно да бъдат на правилното място в правилното време. Силното присъствие във всички основни рекламни канали може да даде точно тази възможност, за да достигнат до максимален брой потенциални клиенти точно когато трябва.
Съдържанието е новото SEO: Изключително важно за хотелите ще бъде да имат стратегия за съдържание отвъд обичайната информация в хотелите. Независимо дали ще бъде блог за местните събития или иновативно присъствие в социалните медии, сега е времето хотелите да станат креативни. Ако сте заинтересовани от маркетинга чрез съдържание, то тогава Ви предлагаме да прочетете една полезна наша статия по темата!
Основни предвиждания и стратегия за глобална дистрибуция
Основни предвиждания за 2017
- Пазарът в САЩ ще се разрастне повече от 6 пъти по-бързо от този в Европа – 6% годишен ръст в сравнение със само 1,1% за Стария континент.
- Европейските вериги хотели ще се разрастват три пъти по-бързо от независимите хотели в годините между 2013 и 2017. Това предвижда спад в дела от пазара за настаняване за вторите от 58% за 2013г. до 56% за 2017г. Същевременно тяхното процентово съотношение отвъд океана остава стабилно – 28:72 в полза на хотелските вериги.
- През 2017 в Европа 39% от резервациите ще бъдат направени онлайн, което е с 5% повече от предходната година. За САЩ данните показват 44% от резервациите – ръст от 2%.
- Онлайн туристическите агенции ще държат по-голямата част от резервациите в САЩ – 52%.
Стратегия за глобална дистрибуция
Голямото разнообразие в туристическия бизнес предполага хотелите да намерят най-подходящата комбинация от директни и индиректни маркетингови канали, за да достигнат до своите клиенти и да оправдаят очакванията им. Бързопроменящата се същност на туристите предоставя както много възможности за хотелите, така и предизвикателства за бизнеса.
Според доклада за туризма за 2020г. на Световната туристическа организация, международните пътници се очаква да достигнат до 1.6 милиарди души в следващите 4 години. Това предвиждане открива нови възможности пред хотелите, но също означава и, че бизнесът ще трябва да се бори в разрастващия се пазар и да се адаптира според променящите се нужди на туриста. През следващите години от ключово значение за хотелския бизнес ще бъде познанието на пазара.
Ние от Travel Mind винаги се стремим да сме полезни на нашите клиенти и читатели! Надяваме се, че нашето проучване е било от полза за Вас и за Вашия бизнес!